Gospodarka odpadami w Brnie


Międzynarodowy wyjazd techniczny
Gospodarka odpadami na przykładzie miasta Brna
14 - 15 października 2013 r., Poznań - Brno

 
Podczas międzynarodowego wyjazdu technicznego „Gospodarka odpadami na przykładzie miasta Brna w Czechach”, który odbył się w dniach 14-15 października 2013 r., uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kompleksowym obrazem gospodarowania odpadami w Czechach, od strony samorządu jak i zakładów zagospodarowujących odpady. 
 
Nasi południowi sąsiedzi posiadają najbardziej zaawansowany system gospodarowania odpadami komunalnymi wśród nowych państw Unii Europejskiej – kraj dokonał w 90 % transpozycji większości przepisów unijnych.
Brno posiada wieloletnie doświadczenie w naliczaniu i egzekwowaniu „podatku śmieciowego” oraz budowie i prowadzeniu PSZOK-ów. Ten temat został przedstawiony przez przedstawiciela Urzędu Miasta Brna na specjalnie zorganizowanym wykładzie. 
Uczestnicy wyjazdu wizytowali m.in. centralną kompostownie bioodpadów, która przerabia rocznie ok 70 tys. ton odpadów i produkuje certyfikowany kompost. Ponadto szczegółowo przedstawione zostały doświadczenia w eksploatacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów SAKO, który następnie był wizytowany. Spalarnia została zmodernizowana w 2010 roku i charakteryzuje się przepustowością na poziomie 220 tys. ton odpadów rocznie. 
Przedstawiciele miasta Brna zaprosiła uczestników wyjazdu do wizytowania jednego z 30 punktów typu PSZOK, która z powodzeniem funkcjonują na terenie miasta. Wszystkie punkty zbierają około 15% ogółu odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Brna.   
 
Podczas wyjazdu zostało zorganizowane zwiedzanie miasta z przewodnikiem, który przedstawił najważniejsze zabytki, jak i ciekawostki - nie tylko historyczne - z życia miasta. 
Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie
Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie Wyjazdy - Gospodarka odpadami w Brnie
Strona 1 z 1