Modernizacja oczyszczalni ścieków


Ogólnopolski Wyjazd Techniczny
Modernizacja oczyszczalni ścieków
grudzień 2013 r., Poznań, Warszawa, Bydgoszcz - Toruń 
Wyjazdy na zamówienie 
 
Poznań 
Uczestnicy wyjazdu rozpoczęli wizytację od spotkania z przedstawicielami mechaniczno – biologicznej Oczyszczalni Ścieków zlokalizowanej w Koziegłowach, która jest w stanie przyjąć 200 000 m3 ścieków na dobę. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Warta. Kolejnym punktem programu była wizytacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie Aquanet, której modernizację rozpoczęto w 2012 roku, a zakończenie prac szacuje się na rok 2015. Wybudowano już m. in. budynek napowietrzalni, gospodarki osadowej, chlorowni, zamontowano dodatkowe pompy sieciowe. 
Wyjazd obfitował w liczne atrakcje turystyczne, takie jak zwiedzanie Poznania, wizyta w lokalnym browarze poznańskim wraz z kolacją oraz wyjście do teatru. 

Warszawa 
Pierwszą wizytowaną instalacją była oczyszczalnia ścieków „Czajka” w Warszawie. Oddana do eksploatacji w roku 1991, następnie w latach 2007 – 2012 przeszła bardzo kosztowną modernizację (3,7 mld zł). Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków może przyjąć 435 tys. m3 ścieków na dobę. By ograniczyć ilość odpadów obok stacji powstała Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ). Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ponad 10-krotnie ilość produkowanych odpadów: z 200 tys. ton/rok do około 20 tys. ton/rok. Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami Działu Obsługi Klienta MPWIK w Warszawie, gdzie uczestnicy poznali najważniejsze zasady sprawnym zarządzaniem  przedsiębiorstwem oraz komunikacją z mieszkańcami. 
W programie wyjazdu nie zabrakło atrakcji dodatkowych, jakimi były: posiłki w znanych i polecanych restauracjach Warszawy i nie tylko oraz wieczorna wizyta w Och-Teatrze na spektaklu MAYDAY 2 w reżyserii Krystyny Jandy. 

Toruń-Bydgoszcz 
Podczas wyjazdu wizytowana była oczyszczalnia ścieków „Fordon” w Bydgoszczy, której przepustowość wynosi 41 000 m3/d. Od 2012 roku oczyszczalnia rozbudowana została o Instalację Termicznego Przekształcania Osadów (ITPO). Termicznej obróbce poddawane są osady z dwóch bydgoskich oczyszczalni FORDON i KAPUŚCISKA. Projektowana wydajność instalacji wynosi 30 Mg /dobę. Kolejną wizytowaną instalacją była Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Toruniu o przepustowości ok. 50 tys. m3 ścieków na dobę, z automatycznym sterowaniem procesem napowietrzania oraz stabilizacją i utylizacją osadu pościekowego. 
Nie zabrakło również takich atrakcji turystycznych jak wizyta na zabytkowej wyspie rzecznej Bydgoszczy – Wyspie Młyńskiej, która jest jednym z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków miasta oraz koncert zespołu Luxtorpeda w klubie w samym sercu Torunia. Wygospodarowaliśmy również czas na zakupienie wyjątkowych pierników toruńskich.
Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków
Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków Wyjazdy - Modernizacja oczyszczalni ścieków
Strona 1 z 1