Nowoczesna gospodarka odpadami


Miedzynarodowy Wyjazd Techniczny
Nowoczesna gospodarka odpadami
14-17 czerwca 2016, Słowenia - Lublana


Słowenia jako pierwszy kraj w UE zobowiązała się do wprowadzenia strategii Zero Waste. Jej stolica - Lublana została okrzyknięta Zieloną Stolicą Europy 2016. Nic dziwnego, optymalna gospodarka odpadami to jeden z atutów tego miasta. W ciągu minionej dekady w Lublanie udało się 10-krotnie pomnożyć selektywną zbiórkę odpadów, jednocześnie zmniejszając ilość deponowanych odpadów o 59%. 
Warto zatem uczyć się od najlepszych, szczególnie od naszych sąsiadów. 
Doskonałą okazję ku temu stworzył Międzynarodowy Wyjazd Techniczny „Nowoczesna gospodarka odpadami”, który odbył się w dniach 14-17 czerwca br. Podczas Wyjazdu uczestnicy odwiedzili m.in. nowoczesny, oddany w listopadzie 2015 r. zakład MBP, zarządzany przez komunalną spółkę Snaga. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie (171 tys. ton odpadów rocznie, z możliwością rozbudowy o kolejne 60 tys. ton!), który integruje wydzielenie strumienia selektywnej zbiórki, wytwarzania paliwa alternatywnego oraz produkcję prądu i ciepła z instalacji fermentacji. 
Uczestnicy Wyjazdu zwiedzili także punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz porozmawiali z zarządzającymi gospodarką odpadami na temat modelu przyjętego w tym mieście, w tym o opłatach za gospodarowanie odpadami, uiszczanymi przez mieszkańców, o finansowaniu tej dziedziny gospodarki czy o selektywnej zbiórce odpadów, prowadzonej „u źródła”. 
Merytoryczne spotkania uzupełniono o czas, kiedy można było z bliska przyjrzeć się urokliwej Słowenii - zwiedzając Lublanę, płynąc statkiem po Lublanicy czy zaglądając do Jaskini Postojna.  

Współpraca 
 logo_city_ljubljana.jpg    logo_snaga.png    
Wyjazdy - Nowoczesna gospodarka odpadami Wyjazdy - Nowoczesna gospodarka odpadami Wyjazdy - Nowoczesna gospodarka odpadami Wyjazdy - Nowoczesna gospodarka odpadami
Strona 1 z 1