Rozbudowa i modernizacja RIPOK


3. Międzynarodowa konferencja
Rozbudowa i modernizacja RIPOK
26-28 kwietnia 2017, Białowieża
PUK Hajnówka - PRONAR Siemiatycze - ZUO Siedlce - BMP Brześć (Białoruś)   Sporą dawkę wiedzy zaserwowali organizatorzy konferencji uczestnikom, którzy przybyli do Białowieży. W ciągu dwóch dni mogli oni wysłuchać kilkunastu referatów, wziąć udział w dwóch studiach panelowych oraz zwiedzić trzy obiekty (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce, zakład PRONAR w Siemiatyczach i Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach). Chętni wybrali się również na wyjazd studyjny na instalację zagospodarowania odpadów w Brześciu (Białoruś). 
W jakim kierunku zmierza gospodarka odpadami w świetle wybranych dokumentów planistycznych Komisji Europejskiej, przedstawił Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego. Z kolei  prof. dr hab. Zbigniew Bukowski, reprezentujący Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, skupił się na projekcie rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Stopniowy wzrost tych opłat nie pozostanie bez wpływu na funkcjonowanie RIPOK-ów. Temat ten przybliżył zebranym Andrzej Krzyśków z firmy proGEO. Natomiast dr inż. Paweł Szyszkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego próbował oszacować koszty nowego systemu gospodarki odpadami w Polsce w związku z wprowadzeniem rozporządzenia dotyczącego selektywnej zbiórki odpadów. Mówiąc o selektywnej zbiórce, nie można zapominać o wydzielaniu bioodpadów. O procesie fermentacji odpadów zielonych i biodegradowalnych opowiedział Krzysztof Krauze z firmy Eggersmann Polska. Temat konieczności modernizacji RIPOK-ów celem dostosowania ich do wymogów BAT poruszył dr inż. Rafał Lewicki z firmy Enviraf. W podobnym tonie, tyle że w kontekście optymalizacji instalacji, wypowiadała się Jolanta Kamińska-Borak z Celowego Związku Gmin R-XXI. Spotkanie zakończyła prelekcja mec. Anny Specht-Schampery, reprezentującej kancelarię Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, na temat zamówień in-house. Wisienką na torcie tego wydarzenia były dwa studia panelowe. Pierwsze poświęcono ocenie aktualnych i planowanych zmian w gospodarce odpadami, drugie zaś – modernizacji RIPOK-ów, sortowniom i kompostowniom/zakładom fermentacji. 
   Po merytorycznym dniu uczestnicy konferencji mogli odetchnąć, bawiąc się przy występie kabaretu „Jurki” oraz zajadając regionalną kolację w karczmie na terenie skansenu Sioło Budy.

 
Współpraca 
   pukhajnowka.jpg  zuosiedlce.pngbrzescripok.png      
 

   

 


Partner generalny
 logo_eggersmann_grupa.png
Partnerzy główni
  
       
  pronar.png      mentor.jpg

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Partnerzy    
 logo_profeko_small.jpg   equipo_logo-.jpg   logo_westrand_pl..jpg  
                            
 
 
Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK
Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK Konferencje - Rozbudowa i modernizacja RIPOK
Strona 1 z 1